Świąd a drapanie

Powszechnie uważa się, naturalną reakcją na świąd jest drapanie się zwierzęcia. Jeśli Twój pies robi to tylko od czasu do czasu , to nie ma w tym nic nadzwyczajnego. 

Nam, właścicielom też się to zdarza ale wiemy, jak może to być uciążliwe. U człowieka samo ukąszenie komara wywołuje nieprzyjemne uczucie świądu, które często próbujemy powstrzymać drapaniem, rozdrapując ślad po ukąszeniu owada do krwi, by doznać ukojenia w postaci uczucia bólu.
Należy bacznie obserwować swojego pupila, bo o ile drapanie się jest objawem łatwym do obserwacji, to powinniśmy być czujni również na inne objawy mogące świadczyć o świądzie.


Ocieranie się psa o podłoże, o różne przedmioty, gryzienie łap czy wylizywanie skóry, również powinny zastanowić właścicieli, bo być może pies cierpi z powodu świądu skóry.
Jeżeli dodatkowo u pupila często stwierdza się nawracające zapalenia spojówek, zapalenia uszu i można zaobserwować zmiany wyglądu skóry, takie jak wyłysienia sierści, rumień i zaczerwienie skóry widoczne na nieowłosionych partach ciała (brzuch, wewnętrzna strona małżowiny usznej), może to wskazywać, że pies ma problemy ze swędzącą skórą. Zmieniony zapach skóry, skóra tłusta w dotyku, pojawienie się łupieżu, krostkek czy wysypki również powinny zaniepokoić. 

Te objawy mogą świadczyć o pogarszającym się stanie skóry psa i skłonić opiekuna do konsultacji z lekarzem weterynarii.

 

A jakie mogą być przyczyny świądu?

Uporczywe drapanie wywołują różne czynniki, w tym infekcje, pasożyty i alergie. Zwierzę może przykładowo doświadczyć świądu, gdy jego skóra kontaktuje się z różnymi alergenami.

Kolejny czynnik uczulający może stanowić pożywienie czy alergeny środowiskowe, takie jak pyłki leśnie, roztocze kurzu domowego czy nawet ślina pcheł.

Alergeny pcheł są bardzo silne i nawet po włączeniu środka przeciwpchelnego zmiany na skórze zwierzęcia leczy się tygodniami. Zdarzają się także alergie kontaktowe, które po określeniu substancji uczulającej są możliwe do całkowitego wyeliminowania.

Sytuacja komplikuje się natomiast w przypadku alergii pokarmowej. Mimo szeregu nowoczesnych karm hipoalergicznych, czasem ciężko jest wyeliminować wszystkie alergeny, co dodatkowo utrudnia częste współistnienie alergii pokarmowych z atopowym zapaleniem skóry.

 

Zawsze należy leczyć choroby pierwotnie wywołujące świąd! A diagnostyka świądu nie zawsze jest możliwa na pierwszej wizycie w gabinecie weterynaryjnym. Często konieczne jest wykluczenie wielu przyczyn, mogących wywoływać świąd.