Alergie u zwierząt - jak u ludzi

Zwierzęta podobnie jak ludzie chorują na alergie, gdzie przebieg 
i częstotliwość choroby są do siebie bardzo zbliżone.

Analogicznie jak u człowieka, mechanizm powstawania chorób alergicznych zwierząt w ogromnej większości jest związany z alergenami środowiskowymi, które przeważnie dostają się do organizmu czworonoga wziewnie, bądź przez skórę. Pozostałe przyczyny alergii to składniki pokarmowe, pasożyty oraz alergie kontaktowe.

Psy i koty mogą cierpieć na tę przypadłość przez cały rok, jednak szczególnie daje się ona we znaki w okresie pylenia drzew i krzewów. W tym czasie również spora grupa ludzi odczuwa dyskomfort alergiczny.

Alergeny, czyli obce cząsteczki na które organizm zareaguje, wchodzą w kontakt z układem odpornościowym zwierzęcia. Reakcja alergiczna może być wówczas natychmiastowa, jednak istnieje możliwość wystąpienia reakcji typu późnego - po wcześniejszym uczuleniu na dany alergen.

 

W Polsce szacunkowo żyje:*

 

ponad 7 MILIONÓW

psów

ponad 6,5 MILIONA 

kotów

 

co jasno pokazuje, że liczba zwierząt cierpiących z tego powodu jest bardzo duża.

 

Skala zjawiska jest ogromna, ponieważ blisko połowę czworonogów odwiedzających gabinety weterynaryjne, stanowią pacjenci z problemami skórnymi, z czego kolejna połowa to zwierzęcy alergicy.

* dane Euromonitor International 2013

Atopowe zapalenie skóry u zwierząt

Atopia jest następstwem uczulenia na alergeny środowiskowe. To choroba, z którą będziemy się spotykać coraz częściej, ponieważ w środowisku znajduje się najwięcej czynników alergicznych i są one trudne do wyeliminowania.

Psy będące atopikami można leczyć i odczulać, ale pełen powrót do zdrowia nie jest możliwy, ponieważ jest to choroba, z którą zwierzę zmaga się do końca życia. U psów z atopowym zapaleniem skóry rzadko zdarza się również uczulenie tylko na jeden alergen. Zazwyczaj jest ich kilka i proporcjonalnie od poziomu nasilenia w środowisku przekładają się one na objawy u chorego czworonoga. Zwierzę uczulone na roztocza kurzu domowego zależnie od stopnia nasilenia alergii będzie zatem chorować pełnoobjawowo najpewniej przez cały rok, a uczulone na pyłki drzew sezonowo, w okresie pylenia.


Należy pamiętać, że choroby skóry są jednym z podstawowych powodów skłaniających właścicieli psów do zasięgnięcia porady lekarza weterynarii, a uporczywe swędzenie jest ich najczęściej obserwowanym objawem.