Alergie u zwierząt - jak u ludzi

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, chorują na alergie. U jednych i drugich przebieg oraz częstotliwość występowania choroby są bardzo zbliżone.

Analogicznie jak u człowieka, mechanizm powstawania chorób alergicznych zwierząt najczęściej jest związany z alergenami środowiskowymi. Przeważnie przedostają się one do organizmu czworonoga wziewnie bądź przez skórę. Ponadto za wywołanie alergii mogą być odpowiedzialne określone składniki pokarmowe, pasożyty lub substancje będące w bezpośrednim kontakcie ze skórą.

Psy i koty mogą cierpieć na tę przypadłość przez cały rok. Szczególnie jednak daje się ona we znaki w okresie pylenia drzew i krzewów. W tym czasie również spora część osób odczuwa nawroty lub zaostrzenie alergii.

Alergeny, czyli obce cząsteczki, na które organizm zareaguje, wchodzą w kontakt z układem odpornościowym zwierzęcia. Reakcja alergiczna może być wówczas natychmiastowa, jednak istnieje możliwość wystąpienia reakcji typu późnego.

Atopowe zapalenie skóry u zwierząt

Atopia jest następstwem uczulenia na alergeny środowiskowe. To choroba, która będzie występować coraz częściej, ponieważ w środowisku znajduje się coraz więcej czynników alergicznych i są one trudne do wyeliminowania.

Psy będące atopikami można leczyć i odczulać. Niestety pełny powrót do zdrowia nie jest możliwy. To choroba, z którą zwierzę zmaga się do końca życia. U psów z atopowym zapaleniem skóry rzadko zdarza się uczulenie tylko na jeden alergen. Zazwyczaj alergenów jest kilka i proporcjonalnie do poziomu nasilenia w środowisku przekładają się one na objawy u chorego czworonoga. Zwierzę uczulone na roztocza kurzu domowego będzie zatem chorować przez cały rok lub jego większą część – w zależności od nasilenia alergii. Natomiast u zwierzęcia uczulonego na pyłki drzew objawy będą się nasilać sezonowo – w okresie pylenia.

Pamiętaj! Choroby skóry są jednym z podstawowych powodów skłaniających właścicieli psów do zasięgnięcia porady lekarza weterynarii, a uporczywe swędzenie jest ich najczęściej obserwowanym objawem.