Dlaczego pies gryzie ogon?
20.03.2023
Pies gryzący swój ogon może mieć zaburzenia behawioralne, może odczuwać ból, ale najczęściej odczuwa świąd. W tym artykule omówimy najczęstsze objawy świądu u psa, a także przyczyny, które mogą go wywoływać.
Najczęstsze objawy świądu u psa
Świąd u psa jest częstym problemem, który może być wynikiem wielu różnych czynników, w tym alergii skórnych, infekcji, pasożytów i chorób skóry. Najczęstsze objawy świądu u psa to:
- wylizywanie, drapanie i gryzienie skóry;
- zmiany na skórze (zadrapania, wygryzienia, rany, wyłysienia);
- niepokój, wzmożona agresja, lęk, niechęć do dotyku;
Jeśli zauważysz którykolwiek z wyżej wymienionych objawów u swojego psa, nie diagnozuj go na własną rękę! Skontaktuj się z lekarzem weterynarii i pozwól mu działać!
Jakie choroby mogą być przyczyną świądu?
U psa istnieją dwie bezpośrednie przyczyny świądu. Są to stany zapalne okolic zakończeń nerwowych typu C i włókien nerwowych A-delta, które znajdują się w naskórku i skórze właściwej. Podrażnienie tych typów zakończeń może powodować nieprzyjemne uczucie swędzenia u psa.
Mechanizmy powodujące powstanie świądu u Twojego czworonoga mogą być zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Zewnętrzne bodźce pruritogenne to m.in. bodźce świetlne, chemiczne i mechaniczne, natomiast wewnętrzne to mediatory świądowe, uwalniane przez komórki takie jak mastocyty, keranocyty i limfocyty. Dzięki zrozumieniu tych mechanizmów lekarz weterynarii jest w stanie skutecznie dobrać odpowiednie leczenie, które zniweluje dolegliwości związane z drapaniem.
Świąd może być objawem wielu chorób:
- obecność pcheł, wszy i wszołów na skórze;
- alergie kontaktowe i pokarmowe;
- bakteryjne, grzybicze i wirusowe choroby skóry;
- atopowe zapalenie skóry;
- choroby autoimmunologiczne;
- choroby endokrynologiczne (niedoczynność tarczycy);
- zaburzenia behawioralne (autoagresja, silny stres);
Pasożyty zewnętrzne i alergie są często łatwiejsze do zdiagnozowania i leczenia, podczas gdy choroby bakteryjne i wirusowe oraz choroby neurologiczne i behawioralne wymagają bardziej zaawansowanej terapii.
Jak się leczy psa ze świądu?
Leczenie świądu u psa zależy od jego przyczyny. Kiedy lekarz weterynarii znajdzie przyczynę choroby, to stosuje dostosowaną do niej terapię.
W przypadku alergii jest to zmiana diety (alergia pokarmowa) czy leki przeciwświądowe dobrane do potrzeb i stanu klinicznego psa. Jeśli alergia wynikła z obecności pasożytów (Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry), ważne jest, żebyś pozbył się także pasożytów i zabezpieczył przed nimi czworonoga.
Skuteczność leków w leczeniu świądu u psa zależy od tego, jaka jest jego przyczyna. Niektóre farmaceutyki będą skuteczne w przypadku świądu spowodowanego jednym schorzeniem, podczas gdy inne będą działać gorzej. Oddziaływanie danej choroby na organizm psa jest bardzo istotne i może mieć wpływ na skuteczność leczenia. Dlatego też ważne jest, aby ustalić przyczynę świądu i stosować odpowiednie leki.
Jak zapobiegać drapaniu się psa?
Przede wszystkim musisz zabezpieczyć swojego psa przed chorobami, które świąd wywołują. Do tego potrzebujesz spełnić kilka warunków:
- zabezpiecz psa przeciwko pasożytom zewnętrznym;
- dokładnie oglądaj skórę psa po każdym spacerze;
- czesz swojego psa, szczególnie jeśli ma dłuższe futro;
- dbaj o to, żeby Twój pies żył w czystym środowisku — myj miski, pierz legowiska itp.;
- zabieraj swojego czworonoga regularnie na badania profilaktyczne;
- zadbaj o odpowiedni trening i jeśli jest potrzeba, także regularny kontakt psa z behawiorystą.
I przede wszystkim – reaguj, kiedy Twój pies zaczyna się drapać częściej niż zwykle! Może to być objaw choroby, która poważnie wpływa na jego zdrowie.
Warto pamiętać, że świąd u psa jest poważnym problemem, który może powodować ból i niepokój, dlatego nie możesz go lekceważyć. Dbając o zdrowie i dobre samopoczucie swojego psa, możesz pomóc mu żyć pełnią życia i cieszyć się jego towarzystwem przez wiele lat.